KOGUMISMÜNDID

KOGUMISMÜNDID

Müntide kogumine on üks vanemaid huvialasid. Juba hiliskeskajal oli see väga levinud rikaste linnaelanikke seas. Peamiselt pakkusid huvi tol ajal antiikmündid.

Täna on kollektsioneerimine palju avatum ning numismaatika on omakorda rohkem levinud.

Milles on müntide kogumise mõte?

Igal inimesel on oma isiklik suhtumine kollektsioneerimisse. Kõige rohkem koguvad inimesed mõnuks ja nautimiseks. Samuti on mündid vanim kollektsioneeerimise ese. Uuringud on näidanud, et esimesed siiani leitud tõestused sellest, et münte koguti ka palju varem, rohkem kui 2000 aastat tagasi. Nii näiteks Roomas III sajandil eKr oli rajapaja verminud münte, mis olid kujundatud kõiki suuri Rooma keisreid. Mõned neist olid võimul ka 200 aastat enne seda, niiet selleks oli vaja iidsete müntide prototüüpe. Ajaloolased oletavad, et need prototüübid olid võetud kellegi kollektsioonist.

Keskajal huvitusid numismaatikast paljud aadlikud ja võimulolijad: Saksa-Rooma keiser Maximilian II, pontifeks Bonifatius VIII, Prantsusmaa kuningad Louis XIV ja Henri IV. Tol ajal said sellist harrastust lubada vaid rikkad inimesed, sellest tuleneb ka müntide kogumise teine nimetus – “Kuningate hobi”.

cropped-us_coins_group_all1

Teisel kohal on soov saada tulu. Tihtipeale kasutatakse münte kui kasulikku investitsiooni, seepärast võivad hinnad varieeruda vastavalt pakkumisele ja nõutavusele. Mõned kollektsionäärid ongi investorid, kuna ostavad münte sooviga hiljem saada nende pealt tulu. Nagu paljud investorid ei huvita neid niiväga ostetava mündi esteetiline välimus. Nad pööravad rohkem tähelepanu sellele, kui kiiresti ja tulusalt tasub end kapitalimahutus. Nad panustavad müntidesse, mille tegelik hind erineb nominaalhinnast mitmekordselt.

Veel üks kogujate rühmitus on hangeldajad. Nagu ka investorid nad ostavad münte tulu saamiseks, kuid lühema ajaga. Nad kasutavad suurima nõutavusega tooteid, et saada tulu võimalikult kiiresti. Üks näide sellest on Kanada Kuningliku rahapaja iga-aastane kollektsioonide vermimine. Kanada numismatid-hangeldajad ostavad neid münte suurtes kogustes ning müüvad neid üle terve maailma mõne nädala või kuuga.

Viimane rühmitus on pärijad. Nende huvi kogumise vastu tekib pärast valmis kollektsiooni pärimist kas pereliikmetelt või sõpradelt.

Kollektsioonide tüübid

Mündikollektsioonid võivad olla erinevat tüüpi, olenevalt kollektsionääri soovist.

 • Riikide järgi – kogutakse kõik liigid ja nominaalväärtused, mis olid antud riigis vermitud. Tavaliselt on see koduriik või praeguse elukoha riik.
 • Aastate järgi – kogutakse ühe münditüübi kõikide aastate väljaandeid.
  Erinevate rahapajade järgi – mõned riigid lasevad välja ühte ja sama münti mitmete rahapajade poolt ning osutuvad olema kogujate eesmärgiks.
 • Tüüpide järgi – mitmed riigid vermivad omavahel seotud münte, näiteks USA-s ja Euroopas on müntidel “ühine pool”, kus on näidatud nominaal ning “omapärane pool”, millel kujutatakse riigivappi või kuulsat tegelast.
 • Temaatilised – ühise teemaga mündid (laevad, loomad, riigid, sport jt).
 • Nominaali järgi – ühe konkreetse nominaaliga müntide kogumine, näiteks ühete kaupa: 1 USA dollar, 1 Kanada dollar, 1 euro, 1 Ukraina grivna jne.
 • Koopiate kogumine – mõnedele meeldib koguda müntide koopiaid; need võivad olla võltsingud, muuseumite jaoks tehtud koopiad, juveeltoodetes kasutatavad koopiad jt.
dreamstime_xxl_82962954

Mündi väärtus

Kollektsionääridele on tähtis nende kogu iga münt. Müntide tegelik hind sõltub kolmest peamisest tegurist:

 • kogutiraažist
 • säilivusastmest
 • valmimismaterjalist

Kollektsiooni aareks võib nimetada mitte ainult vana münti, vaid ka samal aastal vermitud münti. Riigid vermivad iga-aastaselt väärismetallidest kogumismünte väga piiratud kogustes. Peale selle, hinnatakse kõrgelt ja toodangu käigus praagitud münti. Näiteks võib tuua münti kahe aversi või reversiga või ühe nendest puudumine. Nende hind võib olla väga kõrge, kuna need on unikaalsed.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Müürivahe Mündipood

Müürivahe 19, 10140 Tallinn

Esm-Reede 10:00-19:00

+37256654727

Nunne Kontor

Nunne 1, 10130 Tallinn

Iga päev 09:00-18:00

+37258586804

Saiakangi Kontor

Pikk 14, 10123 Tallinn

Iga päev 09:00-18:00

+37256996422

© Copyright 2021. All Rights Reserved.

preloader