2 eurot Leedu 2022 – Leedu korvpalli 100. aastapäev

3.90 Hind sisaldab 20% KM

2 eurot Leedu 2022 – Leedu korvpalli 100. aastapäev

3.90 Hind sisaldab 20% KM

Esimeseks korvpallivõistluseks Leedus ja kogu rahvakorvpalli alguseks loetakse 23. aprillil 1922 toimunud matši Leedu kergejõustiklaste liidu (LUPT) ja ajutise pealinna (Kaunas) meeskonna vahel, milles LUPT võitis. seisuga 8:6.

Leedus on korvpall alati olnud oluline osa kultuurist, eriline ühiskondlik nähtus ja osa poliitikast. Leedu meeste korvpallikoondised tulid II maailmasõja eel kahel korral (1937 ja 1939) Euroopa meistriks, 1938. aastal olid Leedu korvpallinaiskonnad kontinendil teised. Teise maailmasõja põgenike ümberasustatud isikute laagrites oli korvpall viis hoida mälestust kodumaast Leedust. Ühes sellises leeris oli ka Valdas Adamkus, kellest sai Leedu teine president pärast taasiseseisvumist.

Nõukogude ajal oli ka leedulaseks olemine korvpallist lahutamatu. Kuigi Leedu talendid ei saanud oma lipu all võistelda, sai ajapikku korvpallist rahvusliku taassünni üheks põhjuseks, kui Kaunase Žalgirise võitu Moskva CSKA vastu 1980. aastatel tajus rahvas Leedu enda võitudena. Nõukogude ajal suutis Leedu vaatamata rõhumisele säilitada oma identiteedi ja lõpuks taasiseseisvus. Iseseisva riigina taotles see eesmärki teha Leedu nimi taas tuntuks kogu maailmas. 1992. aastal Barcelonas, esimestel olümpiamängudel pärast raudse eesriide langemist, saavutas Leedu meeste korvpallikoondis rahvusvahelise tunnustuse, võitis ühe kahest olümpiamedalist ja nimetati “Teiseks unistuste meeskonnaks”. Eduka karjääri poolest juba maailmakuulsad Leedu korvpallurid mängisid Nõukogude Liidu koondises, tehes palju enamat kui lihtsalt korvpalliväljakul oma andeid demonstreerides. Pronksmedal, mille nad võitsid postsovetlike riikide ühtse meeskonna vastu, oli sõnumiks maailmale, et Leedu on taas kaardil. Seejärel on Leedu korvpallikoondis võitnud lisaks kaks olümpiamedalit, ühe FIBA maailmameistrivõistluste medali ja viis korvpalli EM-ilt. Leedu naiste korvpallimeeskond võitis EuroBasketi 1997. aastal ja meeste koondis kolmandat korda 2003. aastal. Leedu korvpalliklubid on ka korduvalt rahvusvahelistel turniiridel näidanud riigi erakordset korvpalliosavust. Rahvuslike korvpallimeeskondade silmapaistvad saavutused on lahutamatult seotud erilise kohaga, mis korvpallil on kõigi elualade inimeste südames.

Nominaal: 2 eurot
Kvaliteet: UNC

Tiraaž: 750 000 tk

Laos

Tootekood: 222Lithuania2euroBasketballUNC Kategooria: Silt:

Lisainfo

Kollektsioon

Riik

Kvaliteetmärk

Tüüp

Aasta