MÜNTIDE KVALITEET

MÜNTIDE KVALITEET

Liigitamise ajalugu

Mündi seisund on selle kollektsioonilise väärtuse samavõrdne tegur kui selle haruldus. Mida parem on seisund, selle kõrgem on hind. Seisundi all mõeldakse kulumisastet (kriimustused, viledused või muud vigastused, mis rikuvad mündi välimust).

Kuigi numismaatikal on iidne ajalugu, esimesed katsed luua klassikaline müntide kvaliteedi teaduslik liigitus leiavad aset alles XIX sajandil. Siis oli probleem süstematiseeringu puuduses. Iga kataloogi koostaja kasutas omapärast skaalat.

Veel üks tolle aja probleeme oli liialt lihtsustatud süsteem. Paljud autorid ja kollektsionäärid kasutasid vaid 2-3 mündisäilimisastet, millest ei piisanud. Aegamööda mündi seisundi määramise täpsus paranes. Süsteem kujunes lõplikult alles XX sajandil. Enamasti mõjutas seda numismaatiline olukord Ameerikas, eriti teaduslikku müntide seisundi liigitamise süsteemi loomisel. Tänu sellele olid juba tollel ajal loodud müntide kvaliteedi teaduslikku astenduse alused numismaatilises ühiskonnas, mida kasutatakse tänapäevani.

Samuti mõjutasid müntide säilivusastmete liigitamise paranemist William Herbert Sheldoni tööd, kes andis välja oma numismaatikaalased toimetised 1940-tel aastatel.

Rahvusvahelised müntide kvaliteedi astmed

Kokku eristatakse rahvusvahelises numismaatikas 8 müntide säilivuse astet, millest 3 on põhilised tänapäeva müntide puhul.

Proof

Proof kvaliteedi astet kasutatakse ainult investeerimis-, kogumis- ja kinkemüntide puhul. Antud kvaliteedi aste saadakse erilise vermimise tehnoloogia abil, mis annab mündile peegelsileda sära. Samuti erineb selline verming kõrge detailsuse ja kogu kujutise läbitöötatuse viimse üksikasjani. Sellistel müntidel on ka teistsuguseid eripärasid, näiteks, praegu levivad üha rohkem matid detailid, mis loovad ilusa ja huvitava kontrasti.

Eristatakse ka proof-like kvaliteediga münte, kui rahapaja ei saa sajaprotsendiliselt tagada mündi vermimist proof tehnoloogia järgi.

Proof kvaliteeti münte ei leidu käibes.

Erinevalt teistest astmetest, Proof ei näita mündi säilivuse seisundit, vaid selle tootmisel kasutatavat erilist tehnikat. Samas mitmed asjatundjad ja kollektsionäärid, kes annavad hinnangu Sheldoni skaala järgi, hindavad neid samamoodi kui tavalisi münte.

Brilliante uncirculated

Brilliante uncirculated (lühidalt BU) on parendatud kvaliteediga mündid, kõrgeim säilivusaste, mis saab olla tavalise templiga vermitud müntidel (mitte Proof) just kogujte jaoks. Sellised mündid:

  • pole kunagi kasutuses olnud
  • on peegelsiledad
  • eeldavad defektide puudumist.

Sheldoni skaala järgi sõltuvalt mündi säilivusastmest hinnatakse 60-70 palli vahemikus.

germ2018

Ülejäänud 5 kvaliteediastet rakendatakse enamasti vanade müntide või kaua kasutuses olnud müntide liigitamiseks.

  • About Uncirculated (lühidalt AU või aUNC) on perfekstele lähedane säilivusaste, kuid sellistel müntidel saab märgata ebaolulisi hõõrumise jälgi.
  • Extremely Fine (lüh. XF/EF) – sellesse kategooriasse kuuluvad mündid, millel on mõned ebamäärased hõõrumise jäljed mündi väljaultaval kohal. 90-95% joonistustest mündil on selgelt eristatavad. Sheldoni skaala järgi 40-45 palli.
  • Very Fine (lüh. VF) – hõõrumise jälgedega mündid ning ainult 75% joonisest on selgelt näha. 20-25 palli Sheldoni skaalal.
  • Fine (lüh. F) müntidel on olulised hõõrumisjäljed kauakestva ringluse tõttu. Vaid 50% joonisest on selgesti eristatav. Sheldoni järgi 12, 15.
  • Very Good (lüh. VG) kvaliteediga müntide on tõsiseid kahjustusi, ainult 25% joonisest on näha. 8, 10 Sheldoni skaala järgi.
  • Good (lüh. G) – kõige halvema säilivusega mündid, tavapäraselt vanad. Väga tõsised kahjustused, mis lasevad eristada vaid mõningaid mündi detaile. Sheldoni skaala järgi 4-6 palli.
Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Müürivahe 19

Müürivahe 19, 10140 Tallinn

E-Reede 10.00-17.00

+372 566 54 727

Nunne 1

Nunne 1, 10130 Tallinn

Lahtiolekuajad: 9-18

+372 58 58 6804

© Copyright 2020. All Rights Reserved.

preloader