20-eurone hõbemünt Leedu 2022 – Leedu Panga sajandat juubelit
€85.00 Hind sisaldab 22% KM
Münt on pühendatud Leedu Panga sajandale aastapäevale.
2. oktoober 1922 oli määratud saama üheks olulisemaks kuupäevaks tänapäeva Leedu ajaloos, kuna sellega sai alguse Leedu rahvuslik rahasüsteem. Ringlusesse lasti litt, mille järelevalve usaldati täiesti uuele institutsioonile – Leedu Pangale. Kuigi Leedu Panga sajanda aastapäev näib viitavat asutuse sajandivanusele ajaloole, oli Leedu keskpanga ajaloos kaks verstaposti – vana, mille ajalugu kestis 2. oktoobrist 1922 kuni 3. oktoobrini. , 1940 ja moodne pank, mis taastati 1. märtsil 1990 aastal. Mõlemaid ühendab sama ettekujutus Leedu finantssüsteemi keskusest, mille järjepidevuse katkestas pooleks sajandiks Nõukogude okupatsioon, mis tõi kaasa põhimõttelisi erinevusi sõdadevahelise Emissioonipanga struktuuris ja tegevuse olemuses. ja kaasaegne Leedu Pank.
1922. aasta sügisel tegevust alustanud Leedu Pank oli Asutava Seimi poolt vastu võetud seaduse järgi aktsiaselts, mille aktsiad kuulusid lisaks riigile ka eraisikutele. Lisaks rahasüsteemi järelevalvele ja valuuta emiteerimisele täitis pank ka mõningaid kommertsfunktsioone, tegutses ettevõtjaid ja eraisikuid toetava krediidiasutusena, kogus mõnes valdkonnas ka makse, müüs riigimarke ja mängukaarte jne. Leedu Pank 1990. aastal taasloodud, kuulus eranditult riigile ega täitnud mingeid ärilisi funktsioone. Selle peamisteks ülesanneteks olid rahapoliitika, järelevalve pangandussektori ja finantssüsteemi üle. Leedu Pank viis rahareformi läbi kahel korral (1993. aastal võttis kasutusele liti ja 2015. aastal euro). Pank tühistas 1990. ja 2010. aastatel tegevuslitsentsid mitmelt kommertspangalt, mis ei täitnud läbipaistvusnõudeid ja on viimastel aastatel olnud ülemaailmne liider finantstehnoloogia sektori arengu edendamisel.
Valuuta pole mitte ainult majanduslik, vaid ka kultuuriline nähtus ning selle emiteerimise eest vastutavad keskpangad muutuvad paratamatult kultuuritegijateks. Leedu keskpank ei emiteerinud sõdadevahelisel perioodil mitte ainult tolle aja kuulsaimate kunstnike kujundatud rahatähti, vaid ka oma 1928. aasta lõpus avatud hoone Kaunases oli erakordne avaliku arhitektuuri osa. Eriti intensiivne oli Panga filiaalide ehitus 1930. aastatel, kui Leedu linnadesse kerkis kaheksa modernistlikku ärihoonet, millest sai Leedu linnamaastiku orgaaniline element. Kaasaegne keskpank tegutseb kultuurivaldkonnas, emiteerides kollektsioneerimis- ja mälestusmünte, mis oli sõdadevahelise Leedu pangaga võrreldes uus tegevusvaldkond. Leedu tähtsamatele sündmustele, inimestele, paikadele, arhitektuuri- ja loodusmälestistele pühendatud litid ja euromündid on mõeldud väikeses formaadis kunstiteosteks, säilitades samal ajal oma põhifunktsiooni seadusliku maksevahendina. Mõlemad Leedu Keskpanga versioonid kajastavad mingil määral nende asutaja Leedu Vabariigi arengutrajektoori ja väärtusi. Aastatel 1918–1940 kehastusid moderniseeruva, kuid siiski agraar- ja konservatiivse Leedu julgeolekupüüdlused rahvusvaluuta stabiilsuses. 20. sajandi lõpus esile kerkinud ja kiiresti läänele järele jõudva Leedu moto – innovatiivsus, pealehakkamine ja avatus – peegeldab kaasaegse Leedu Panga väärtusi ja tegevust.
Nominaal: 20 eurot
Metall: hõbe 925
Kaal: 28,28g
Kvaliteet: PROOF
Tiraaž: 2750 tk
Pakend: kapsel, karp
Kaasas autentsussertifikaat.
Riik | |
---|---|
Знак качества | |
Год |
1 laos