Kuldmünt 5 eurot Läti 2023 – Kuldsed hobused
€195.00
Kuldhobuste temaatika on laialdaselt esindatud nii Läti kui ka teiste rahvaste mütoloogias. Läti folklooris – mütoloogilistes luuletustes – on kuldne hobune päikese- ja taevajumaluste atribuut. See on osa indoeuroopa, sealhulgas läti mütoloogiast, mis on seotud hooajaliste teemade ja päeva kulgemisega.
Iidsetel aegadel eristasid inimesed kahte aastaaega – külma aastaaega nähtamatu, talve surnud päikesega ja sooja aastaaega ärganud sooja päikesega. Rahvajuttudes kehastab päikest printsess, kes tuleb vabastada talvisest stagnatsioonist. Seda teeb kevadjumal – läti rahvapärimuses Usins, kelle nimi tuleneb tegusõnast “tõusma” – ehk isa kolmas poeg, rahvajutu tegelane. Päikese kätte jõudmiseks taevasel mäel on ainult kolm võimalust: vaskhobusel, kehastades allilma ja vee jõude; hõbedasel hobusel, ühendades maa ja selle pinna jõud; kuldsel hobusel, millega kaasneb jumalik vägi.
Kuldmünt on pühendatud kuldse hobuse teemale. Mündi graafilise kujunduse töötas välja Ivars Heinrichsons. Kunstniku sõnul on mündi sisu inspireeritud populaarsest läti rahvalaulust ja kuldsest Läti merest, aga ka Vana-Kreeka müüdist merejumala Poseidoni vankrit vedavatest hobustest. Mõlemat inspiratsiooni ühendab üleloomulik sära avaldumine hobuste näol. Assotsiatiivselt ja visuaalselt seostub kuld päikesega, “kuldne sadul” oma säraga meres.
Lätlastel ja teistel lähisugulasrahvastel seostub kulla värv jumalikkuse ja taevajumalustega, eelkõige Päikese kui jumalusega.
Esikülg: kaks hobust ülestõstetud parema jala ja kroonidega peas.
Tagakülg: vankriratas mündi keskel.
Nominaal: 5 eurot
Metall: kuld 999,9
Kaal: 1,24 g
Läbimõõt: 13,92 mm
Tiraaž: 2500
Pakend: kapsel, karp
Kaasas autentsussertifikaat.
Riik | |
---|---|
Kvaliteetmärk | |
Aasta |
1 laos